drukuj max nrm min

Poszkodowany w wypadku

2. Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku? Nie wiesz, czy pojazd sprawcy ma ważną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Sprawdź to za darmo – za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC.  Towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy OI UFG. Jeżeli chcesz sprawdzić przez Internet, czy właściciel danego pojazdu posiada ważną polisę  ubezpieczenia OC, skorzystaj z naszego systemu informatycznego. Potrzebny będzie numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, data zdarzenia oraz adres mailowy. Pod ten adres przesłana zostanie:
- informacja z OI UFG o numerze ubezpieczenia OC oraz nazwie firmy ubezpieczeniowej która wystawiła tę polisę, lub
- informacja o braku danych o takiej polisie na dzień kolizji *

Jest to najszybszy sposób uzyskania powyższych informacji. Można też zwrócić się do Funduszu za pośrednictwem tradycyjnej poczty, faxem lub mailem. Do zapytania należy wówczas dołączyć dokumenty potwierdzające zaistniałe zdarzenie  np. oświadczenie sprawcy szkody lub notatkę Policji bądź wyrok sądowy.
 Uwaga!Uprawnieni do korzystania z powyższych informacji są tylko: poszkodowani w wypadkach drogowych spowodowanych przez dany pojazd, właściciele pojazdu oraz instytucje wymienione w Art. 104 ust.1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. UFG, administrując tą olbrzymią bazą, opiera się wyłącznie na danych otrzymanych od zakładów ubezpieczeń. Zapytanie do Ośrodka Informacji

 _______________________

* Uzyskując informację o braku pokrycia ubezpieczeniowego wskazanego pojazdu na dzień szkody, informujemy, że może to być spowodowane jedną z następujących przyczyn:- rzeczywisty brak ochrony ubezpieczeniowej wskazanego pojazdu, wynikający z tego, że jego właściciel nie wykupił lub nie przedłużył ważności OC komunikacyjnego. W takiej sytuacji odszkodowanie za spowodowany przez ten pojazd wypadek – w zakresie odpowiedzialności cywilnej – wypłaca UFG: Likwidacja szkody,- nie nadesłanie przez firmę ubezpieczeniową informacji o polisie. Ubezpieczyciele mają 14 dni od daty sprzedaży ubezpieczenia, na przesłanie informacji o nim - do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Raz jeszcze, należy więc sprawdzić OC sprawcy po pewnym czasie.

PONAD 20 TOWARZYSTW W JEDNYM MIEJSCU

Wróć do początku